Každý měsíc nechápavě kroutíte hlavou nad vaším účtem za spotřebu elektrické energie? Přemýšlíte, které spotřebiče jsou za největší spotřebu zodpovědné? Rádi byste si spotřebu jednotlivých elektrických přístrojů v domácnosti spočítali nebo změřili? Chcete se zorientovat v tom, kde se skrývají největší žrouti elektrické energie ve vaší domácnosti?
Náročný spotřebič poznáte podle energetického štítku
Mezi největší žrouty energie v domácnosti patří obvykle starší spotřebiče, které nejsou vybaveny úsporným režimem. Které spotřebiče jsou energeticky náročné, poznáte podle energetického štítku. Právě jím je moderní domácí elektronika vybavena a díky němu si můžete vybrat výrobek s nižší spotřebou.
Čím více znamének „+“ za písmenem A na štítku, tím lépe pro vaši peněženku i životní prostředí. V případě nových energetických štítků, které jsou používány od jara roku 2021, platí, že čím je písmeno abecedy blíže A, tím lépe.
Jak spočítat spotřebu elektrického spotřebiče?
Vědět, kolik který spotřebič „žere“ energie se vyplatí každému, kdo chce na této neustále se zdražující komoditě ušetřit. Díky znalosti spotřeby energie můžete zvolit energeticky úspornou novou lednici, pračku nebo myčku nádobí již při koupi. Pomůže vám to tak lépe plánovat domácí rozpočet a odhadnout výši záloh za elektřinu, ale také snížit spotřebu elektřiny v domácnosti.
Pro výpočet spotřeby elektrického spotřebiče budete potřebovat jeho příkon ve wattech [W]. Jeho hodnotu najdete v návodu anebo je přímo uvedena na energetickém štítku. Pokud máte spotřebič bez energetického štítku nebo nemůžete jeho příkon nikde najít, můžete k výpočtu příkonu použít následující vzorec:
napětí (ve voltech) x proud (v ampérech) = příkon (ve wattech)
Například televizor s napájecím napětím 230 V a proudem 4 A má spotřebu energie 920 W. Kromě příkonu budete k výpočtu spotřeby potřebovat také průměrnou dobu, po kterou je spotřebič v provozu. Prostým vynásobením těchto dvou hodnot mezi sebou získáte spotřebu elektrické energie ve watthodinách.
Praktický příklad výpočtu spotřeby elektrické energie
K výpočtu spotřeby elektřiny potřebujete znát dvě věci: počet kilowattů, které každý spotřebič spotřebuje za hodinu [kWh], počet hodin, po které spotřebič denně používáte. Tyto údaje zjistíte na energetickém štítku spotřebiče nebo v návodu k obsluze.
Řekněme, že chcete například vypočítat spotřebu kWh vaší pračky. Na štítku je uvedeno, že spotřebuje 1 kWh na cyklus a vy ji používáte dvakrát týdně. To znamená, že vaše pračka spotřebuje 2 kWh za týden nebo 0,084 kWh za den. Pokud tedy tuto hodnotu vynásobíte počtem dní v roce (365), získáte 30 kWh za rok. Při ceně elektřiny 5,5 Kč/kWh budou roční náklady na provoz pračky 165 Kč.
V případě pračky je ovšem tento výpočet nepřesný, stejně tak v případě myčky nádobí. Tyto spotřebiče totiž během doby svého provozu spotřebovávají pokaždé jiné množství energie v závislosti na tom, jak dlouhý a energetický náročný zvolíte cyklus. U některých spotřebičů tohoto charakteru se tak vyplatí důkladně prozkoumat energetický štítek, na kterém bývá přibližná roční spotřeba elektřiny v kWh rovnou uvedena.
Jak změřit spotřebu elektřiny?
Pokud se chcete skutečně dozvědět, kolik spotřebují jednotlivé spotřebiče ve vaší domácnosti anebo získat alespoň co nejpřesnější odhad spotřeby elektřiny, je nejlepším řešením koupě měřiče spotřeby elektřiny.
Jeho cena se většinou pohybuje v řádech stokorun a poskytne vám cenné údaje, díky kterým budete mít šanci za elektřinu ušetřit. Naměřenou spotřebu energie konkrétního přístroje můžete pak porovnat s tabulkovými hodnotami, které jsou k dispozici volně na internetu. Snadno tak zjistíte, jak na tom váš spotřebič je a zda má smysl se zamyslet nad výběrem nové lednice nebo třeba pračky.
Největší energetičtí „žrouti“ v domácnosti
Bezkonkurečně energeticky nejnáročnějším elektrickým spotřebičem v domácnosti bývá chladnička. Pokud je kombinovaná s mrazničkou, může se spotřeba lednice při 24 hodinách provozu denně vyšplhat klidně až k 1 kWh.
Mezi další energeticky náročné spotřebiče patří pračka, sušička prádla, myčka nádobí, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, jejichž příkon se může pohybovat mírně pod 2 kW. Velkou spotřebu má také žehlička, toustovač nebo televizor. U některých spotřebičů nemusí mít na výši spotřeby vliv příkon, ale spíše dlouhá doba chodu. Například průměrný notebook s příkonem 50 W může mít spotřebu 1 000 Wh, tedy 1 kWh, pokud ho budete používat 20 hodin denně.
Jak snížit spotřebu elektřiny?
Pokud se chcete spotřeby elektrické energie ve vaší domácnosti skutečně pokusit snížit, měli byste se zaměřit na spotřebiče, které požírají nejvíce energie.
- V první řadě byste měli začít s chladničkou. Za spotřebu elektrické energie odpovídá nejen spotřeba lednice, ale také spotřeba mrazáku. Ať už máte kombinovanou chladničku s mrazničkou nebo samostatnou lednici a mrazák, tento typ bílé techniky patří v oblasti žroutů energie v každé domácnosti k favoritům. Pokud jde navíc o starší model, můžete za jeho provoz platit ročně stovky až tisíce korun navíc ve srovnání s moderním kusem. Proto se rozhodně vyplatí v první řadě si zjistit spotřebu lednice a případně si našetřit na novou s nižší spotřebou. Snížit spotřebu energie u tohoto spotřebič můžete i pravidelným odmražováním mrazáku anebo umístěním chladničky v kuchyni do pozice co nejvíce vzdálené troubě, sporáku a dalším spotřebičům produkujícím teplo.
- Dalším energožroutem je sušička prádla. Ta vám sice ušetří čas, s energií to má ale opačně. Spotřeba sušičky se může pohybovat okolo 300 kWh ročně. Omezte proto její zapínání jen na ty nejnutnější případy.
- Podobně náročná na spotřebu energie je také pračka. Praním při nižší teplotě můžete uspořit až polovinu nákladů na elektrickou energii.
- Vařte úsporně. Mezi nejúspornější sporáky patří ty s indukční varnou deskou. V případě sklokeramických můžete využít zbytkového tepla, pokud je vypnete dříve, než pokrm dovaříte.
- Myčku nádobí zapínejte až v momentě, kdy je naprosto plná, nejlépe večer po celém dni. Její spotřeba je stejná ať umyje několik talířů anebo kompletní náplň. Pokud je to možné, volte pro její chod úsporné programy, které vám pomohou ušetřit až třetinu energie, což v případě průměrné spotřeby myčky, která se může vyšplhat i přes 200 kWh za rok, znamená nemalé finance.
- Využívejte úsporné LED osvětlení. Pokud je nainstalujete v celém bytě, můžete ušetřit až 80 % nákladů na svícení. A to už se opravdu vyplatí. Ve srovnání s klasickým lustrem mají nižší spotřebu LED bodovky, díky kterým navíc doma vytvoříte příjemnější atmosféru. Do kuchyně zase můžete použít LED pásek.
- Pečlivě vybírejte svoji domácí elektroniku. Například stolní počítač má mnohem vyšší spotřebu elektřiny než notebook nebo tablet. Jestliže už PC máte a chcete ho používat, můžete jeho spotřebu snížit například pořízením LCD displeje. Počítač také zapínejte pouze, když pracujete. Nenechávejte ho běžet zbytečně celý den. Stejné pravidlo se vyplatí dodržovat i v případě televizoru, nejrůznějších nabíječek a další drobné elektroniky.