Pořídili jste si dům v satelitu na investici a chcete, aby pronájem fungoval bez problémů? Nebo jste zde vychovali děti a rozhodli se pro návrat do města? Byla by škoda nechat dům prázdný nebo jej prodat. V současné poměrně nejisté době se lidé přiklánějí spíše k pronájmům než k vlastnímu bydlení. Jak tedy dům v satelitu pronajmout?
Kdo by měl být váš ideální nájemník a jak jej najít
Abyste pronájem nemovitosti uskutečnili co nejdříve, zamyslete se nad tím, komu jej budete chtít pronajímat. Vhodným kandidátem zřejmě nebude mladý bezdětný pár ani singles. Tyto dvě kategorie většinou preferují život v centru, kde mají všechno na dosah. Ideální pro vás pravděpodobně bude rodina s malými dětmi. Ti budou více ochotní přestěhovat se a žít plnohodnotný život v satelitu.
Kde ideální nájemníky najít? Zeptejte se nejdříve rodiny, přátel a blízkého okolí, třeba i sousedů v satelitu blízko nemovitosti k pronájmu. Můžete tak získat spolehlivou rodinu, na kterou budete mít referenci. Dále můžete svůj inzerát vyvěsit na realitních serverech, ve specifických skupinách na sociálních sítích nebo rozdat letáčky do obchodů, restaurací, kadeřnictví a dalších služeb v okolí. Pokud si na hledání nájemníků netroufáte sami, oslovte realitní kancelář nebo službu, která se zabývá pronájmem nemovitostí.
Důvěřuj, ale prověřuj
Výběr nejvhodnějšího kandidáta se neobejde bez osobní schůzky. První dojem je samozřejmě důležitý, ale nevyplatí se dát jen na něj. Na co se ptát při pronájmu bytu nebo domu?
- Zajímejte se o to, zda jsou v rodině jeden nebo dva příjmy.
- Položte otázku týkající se zaměstnání, tedy jestli nájemníci pracují a kde.
- Můžete se zeptat i na to, jak dlouho je zájemce zaměstnaný a co dělal před tímto zaměstnáním.
- Zeptejte se, zda je zájemce ochoten doložit potvrzení o zaměstnání nebo výpis účtu.
- Zeptejte se také na předchozí bydlení a jak dlouho pronájem trval.
Dále můžete potencionálního nájemníka požádat o kontakt na minulého pronajímatele, zkontrolovat si jeho osobu v Centrální registru dlužníků ČR, v Centrální evidenci exekucí, Insolvenčním rejstříku a podobně. Bez pečlivého výběru můžete narazit na neplatiče nebo zájemce, který je v exekuci či zatížen dluhy. Je tedy pravděpodobné, že bude mít problém s pravidelnou úhradou nájemného.
Jak by měl vypadat inzerát na pronájem?
Pokud jste někdy řešili otázku, jak pronajmout byt, můžete vycházet z těchto zkušeností. Co všechno byste měli do inzerátu uvést? Především takové informace, které cílí na skupinu nájemníků, které chcete oslovit. Do inzerátu napište:
- dispozice domu,
- počet koupelen a WC,
- stav domu,
- výměru obytné plochy i zahrady,
- atraktivity okolí (dětská hřiště, parky, pěší zóny a cyklostezky…),
- dopravní dostupnost autem,
- dopravní dostupnost hromadnou dopravou,
- občanskou vybavenost.
Nezapomeňte inzerát doplnit kvalitními a profesionálními fotografiemi. Váš dům by měl před nafocením „do rukou“ dostat home stagger, který vám poradí, jak jej pro fotografování nejlépe připravit. Díky přitažlivým fotografiím vynikne váš inzerát v ostatní konkurenci.
Podle čeho se řídit při stanovení ceny pronájmu
Výše nájemného by neměla být přemrštěná, jelikož byste mohli zbytečně dlouho čekat na rodinu, která bude ochotná ji zaplatit. Zároveň by však nájemné nemělo být ani příliš nízké. Podle čeho stanovit optimální sumu?
- Zamyslete se nad stavem domu,
- porovnejte si cenové nabídky v okolí, které jsou srovnatelné s vaší nemovitostí,
- zvažte atraktivitu lokality,
- do ceny se může promítnout občanská vybavenost i dopravní dostupnost,
- zvažte jaká je v dané lokalitě zaměstnanost.
Bez řádné dokumentace nepronajímejte
S pronájmem se pojí řada dokumentů. Odborníci však nedoporučují vzory smluv hledat na internetu, jelikož ty mohou být plné nepřesností. Ideální je se obrátit na specialisty v oboru. Jaké smlouvy budete potřebovat?
Nájemní smlouva k pronájmu
Pro pronájem je stěžejní listinou, jelikož upravuje vztah mezi nájemcem a pronajímatelem. Smlouva musí mít vždy písemnou formu. Kromě podrobných informací o obou stranách obsahuje také veškerá ujednání týkající se výše nájmu, obsahuje formu a datum splatnosti i dobu, na kterou se nájem sjednává. Nechybí samozřejmě ani podmínky výpovědi. Součástí nájemní smlouvy může být i povinnost pojištění domácnosti, kterou si zřizuje nájemník.
Předávací protokol
Doplňuje nájemní smlouvu. Jedná se o co nejpřesnější dokumentaci stavu bytu či domu a jejího zařízení. Pomůže vám v případě, když budete muset jednat o škodách způsobených na nemovitosti. Může obsahovat například kompletní seznam vybavení a od věci není ani fotografická dokumentace.
Dodatek k nájemní smlouvě
Jestliže se změní podmínky, za kterých jste uzavřeli nájemní smlouvu, nebo dojde ke změně okolností na straně pronajímatele či nájemníka, doplníte nájemní smlouvu dodatkem, který bude dané změny reflektovat.
Výpověď nájemní smlouvy
Nájemní smlouvu je možné ukončit dvěma způsoby. Buď dohodou, nebo výpovědí. Výpověď musí být písemná a odůvodněná. Nezáleží přitom na tom, zda nájemník porušil své povinnosti nebo nemovitost potřebujete pro své vlastní účely.