I když má většina satelitních městeček připojení na obecní vodovody, není to ještě zdaleka stoprocentním pravidlem. Navíc mnoho novostaveb rodinných domků vzniká ve starých zástavbách bez vodovodů, případně majitelé potřebují vody více, než si z obecního vodovodu mohou dovolit – třeba na bazén či zalévání. V takovém případě se vám rozhodně vyplatí vybudovat vlastní zdroj vody. Voda z vlastní studny totiž není zpoplatněna, a to až do odběru 6,000 m3 ročně, což odpovídá průměrné spotřebě 100 lidí.
Co všechno musíte pro stavbu a údržbu studny udělat?
Studny kopané a vrtané – jaký je mezi nimi rozdíl?
V dnešní době již naprostá většina majitelů domů volí studnu vrtanou. Druhou variantou je kopaná neboli povrchová studna, která může být lákavá, pakliže máte na pozemku mělkou podzemní vodu. Ale pozor – tato voda je mnohdy závadná, zejména kvůli dusičnanům ze zemědělských hnojiv, ale i kvůli prosakování z okolních septiků a jiným škodlivinám, kterých je v horní vrstvě půdy bohužel hodně.
Další nevýhodou povrchové studny je, že hodně závisí na množství srážek a objem vody v ní kolísá. Se stále častějšími obdobími sucha se proto doporučují právě studny vrtané.
Vrtané studny na druhé straně dokážou efektivně oddělit vodu z hlubokých vrstev půdy od té mělké, a zajistit vám tak maximální čistotu vody bez škodlivých látek. Stěny vrtané studny jsou totiž paženy pažnicí, která je perforovaná pouze v místě nátoku vody, a v ostatních místech je plná. Díky tomu čerpáte vodu pouze z té nejvhodnější vrstvy půdy. Vody čerpané z hlubokých vrstev je zpravidla víc a její množství je stabilní, vrt tak prakticky nemůže vyschnout, pakliže o něj správně pečujete.
Co vás čeká před stavbou studny
Ať už jste se rozhodli pro jakýkoliv typ studny, poraďte se před samotnou stavbou s hydrogeologem. Ten vám doporučí ideální způsob čerpání vody, polohu studny, a udělá i průzkumný vrt, aby zjistil, kde je kvalitní vody nejvíc.
Před zahájením stavby vás čeká ještě návštěva stavebního úřadu a vodoprávního úřadu, kde vám vystaví příslušná povolení – stavební povolení a povolení k nakládání s vodami. Stavební úřad vám může s ohledem na lokální hydrogeologické a klimatické podmínky navíc udělit podmínku omezeného odběru vody.
Po samotné stavbě nezapomeňte na řádnou kolaudaci a poté na pravidelnou údržbu a čištění studny.
Jak poznáte, že je nejvyšší čas vrt vyčistit?
Vrtané i kopané studny čistíme v případě akutního znečištění okamžitě, v případě preventivního čištění alespoň jednou za pět let.
Akutní znečištění vrtu
- Vrt je nutné vyčistit okamžitě, pokud zpozorujete zakalenou vodu z vrtu, či dokonce páchnoucí. Jestli máte o kvalitě vody pochybnosti, můžete si nechat udělat profesionální rozbor vody.
- S čištěním vrtu rovněž nečekejte, pokud pozorujete dlouhodobě nižší tlak vody. To znamená, že sedimentace již ucpává přívod vody, a vám hrozí odklon pramene.
- Nové vrty je nutné vyčistit ještě před prvním použitím vody.
- Mezi další situace, u kterých dochází ke znečištění vrtu, jsou například povodně, případně zvýšené vodní hladiny.
Preventivní čištění
Kromě akutních případů je ale velmi důležité i preventivní čištění, protože voda přirozeně přivádí do vrtu pevné částice a nečistoty. Určitá míra znečištění je tedy normální i pro ty nejméně rizikové vrty a nemusí být na první pohled vůbec znát. Proto je nutné provádět preventivní čištění vrtu nejméně jednou za 5 let, a to i v případě, že o vysoké kvalitě vody nemáte pochybnosti.
Co se stane, když údržbu vrtu zanedbáte?
Správná a pravidelná péče o vrt je naprosto klíčová pro udržení vysoké kvality vody, ale i pro prodloužení životnosti čerpadla a zachování samotného vrtu. Jestli čištění vrtu zanedbáte, riskujete nejen velké finanční výdaje, ale i zdravotní potíže.
Co všechno vám hrozí?
- Zakalená voda ze znečištěného vrtu je nezdravá, mnohdy dokonce závadná. Obsahuje vysrážené železo a mangan, půdní mikroorganismy, písek a jiné nečistoty, které jsou pro vás a vaši rodinu zdravotním rizikem.
- Takto znečištěná voda s příměsí mechanických částic zanáší i čerpadlo, které tak ztrácí svou funkčnost a nenávratně se poškozuje.
- Zanesením vrtu se ucpává přívod vody, což může vést ke snížení vydatnosti zdroje vody, a dokonce i k odklonu pramene a jeho vyschnutí.
Jak vyčistit vrt
V případě akutního znečištění vody se doporučuje využít služeb profesionální firmy, která vám vrt s pomocí pokročilých technologií pečlivě vyčistí, nejčastěji pomocí tlaku. Při čištění tlakem využívají odborníci speciální kompresor, který vhání vodu anebo vzduch na dno vrtu, kde tlakem rozbíjí usazený kal a vynáší ho na povrch.
Jednodušší a také šetrnější je čištění pomocí čerpadla, které nijak nezasahuje do konstrukce vrtu a nevytváří žádný tlak. Čištění vrtu pomocí čerpadla můžete rovněž svěřit profesionálům, ale zvládnete jej i svépomocí, obzvlášť pokud se jedná o preventivní čištění. Budete potřebovat pouze ponorné vibrační čerpadlo, které pořídíte za pár tisíc korun.
Postup čištění vrtu pomocí ponorného vibračního čerpadla je následovný:
- Demontujte čerpadlo vrtu.
- Pomocí čerpadla pro čištění vrtů odčerpejte z vrtu veškerou vodu.
- Vyčistěte manuálně vrt od všech usazenin. Může vám pomoct kovový kartáč anebo trysky s vysokým tlakem.
- Jestli najdete ve vrtu praskliny, opravte je cementovou maltou.
- Vrt vydezinfikujte (například Savem).
- Odčerpejte všechnu vodu s obsahem dezinfekce a toto několikrát zopakujte.
- Vyčistěte a vydezinfikujte čerpadlo vrtu a namontujte ho zpátky.
- Počkejte minimálně 48 hodin, dokud sedimentace opět neklesne na dno. Do té doby voda není pitná!
- Nechte si udělat profesionální rozbor, který vám potvrdí čistotu vody.
Čerpadla pro čištění vrtu
Rozhodli jste se pro čištění vrtu svépomocí a nevíte, jaké čerpadlo vybrat? Kalová čerpadla jsou sice konstruována pro odčerpání vody s příměsí mechanických částic, ale do většiny vrtů se jednoduše nevejdou. Jedinou možností je proto koupit vibrační ponorné čerpadlo, které vám v případě silně znečištěné vody sice dlouho sloužit nebude, ale naštěstí jde o poměrně levnou záležitost.
Vibrační čerpadla mají navíc velice jednoduché ovládání, jsou lehká a mají nízkou spotřebu energie. Potěší tak i méně zdatné kutily. Při výběru vibračního čerpadla zohledněte maximální dopravní výšku čerpadla a jeho průměr. Tyto parametry musí odpovídat parametrům vašeho vrtu.