Spolu s rozšířením koronaviru do celého světa se množství lidí rozhodlo pomoci svým sousedům. Vzniklo i několik projektů, které jsou zaměřeny na shromažďování dobrovolníků v rámci celé ČR. Zapojili jste se? Přečtěte si, kam bylo možné se zapojit a co můžete ještě pořád udělat. Pomoc sousedům je důležitá.
Situace kolem koronaviru se v současné době dostává pomalu pod kontrolu. V neděli 17. května došlo k ukončení nouzového stavu, který trval dva měsíce.
Postupně také dochází k uvolňování přijatých opatření. Od 25. května se bude možné venku pohybovat bez roušky – musí se však dodržet dvoumetrový rozestup. Také se otevřou restaurace [1], zoologické a botanické zahrady, hotely, bary, wellness centra, bazény a další. Přečtěte si zde [2], co všechno bude znovu otevřeno.
Současný stav se však může rychle změnit. Epidemiologové varují před možnou druhou vlnou nakažení, zejména pokud bude rozvolňování příliš uspěchané. Navíc tento virus (SARS-CoV-2) není dostatečně probádaný, je proto velice těžké předpovědět, jak se bude dále vyvíjet. Všichni teď do jisté míry pociťujeme strach a úzkost. Běžné aktivity každodenního života se najednou staly nebezpečnými.
S vypuknutím pandemie jsme si připomněli, jak důležité je naše zdraví. Zároveň se také ukázalo, jak podstatná je vzájemná spolupráce a solidarita jeden k druhému.
Onemocnění covid-19 je především nebezpečné pro seniory a lidi se zdravotními problémy. Abychom dokázali tyto skupiny lidí ochránit, sami musíme dodržovat stanovená pravidla.
Jsou samozřejmě lidé, kteří za současných okolností panikařili a nadále panikaří. Nakupují ve velkém jídlo a toaletní papír, nebo si dokonce vybíjejí na svém okolí zlost (př. rasistické útoky na Asiaty [5]).
I přes tyto negativní zprávy bychom neměli ignorovat, kolik lidí se snaží nabídnout svou pomoc. Není to vždycky jen o darování peněz charitám, ale i o malých skutcích. Například pokud máte starší sousedku nebo souseda, můžete jim nabídnout, že jim nakoupíte, vyzvednete léky nebo vyvenčíte psa.
Nejedná se o nic velkého, ale potenciálně tím můžete někomu zachránit život.
V Česku existují sousedské iniciativy, které v tuto dobu nabízejí a nabádají k pomoci těm ve vašem okolí, kteří to nejvíce potřebují.
I když možná nemáte se svými sousedy blízký vztah, pokud se nabídnete jim pomoci, určitě vám budou vděční. Pravděpodobně tím inspirujete i ostatní a můžete si tak do budoucna vybudovat blízký vztah.
Koneckonců mít ve své blízkosti někoho, na koho se můžete spolehnout, je velká výhoda nejen v době pandemie.
Navštivte blog Tomáše Hajzlera Doma v Komořanech [3], který je zaměřený právě na blízké sousedské vztahy a jak se tím dá zvýšit kvalita života.
Jestli vás zajímá, jak si vybudovat dobré sousedské vztahy a podobná témata, čtěte náš web Život v satelitu.
Chcete pomáhat, nebo pomoc potřebujete?
Supersoused.cz
Supersoused.cz je webový portál, který propojuje ty, kteří pomoc hledají, s těmi, kteří ji nabízejí.
Najdete zde pomoc s úklidem domácnosti, navrtáním poličky, vymalováním bytu, opravou spotřebičů, sestavením nábytku, sekáním trávy, výměnou zámku nebo také s doručením nákupu či vyzvednutím léků.
V případě, že potřebujete s něčím pomoct, zadáte na stránkách zakázku a popíšete, co přesně potřebujete.
Za služby platíte předem, ale peníze jsou uloženy v úschovně supersouseda a jsou zaslány na účet vámi vybraného souseda až po splnění úkolu.
Pokud chcete nabídnout pomoc, klikněte na Stát se Sousedem a vytvořte si zdarma profil. Sledujte pak zveřejněné zakázky ve své lokalitě a odpovídejte na ty, které jste schopni splnit.
Pomocsousedum.cz
Jedná se o iniciativu, která začala právě kvůli pandemii koronaviru. Kampaň Pomocsousedum.cz spustil herec a režisér Jiří Mádl spolu s agenturou AdHackers a studiem MadeByDeus.com.
Zaměření je hlavně na vyřizování pochůzek za seniory ve vašem sousedství, aby se pohybovali venku co nejméně. Jejich motto: zachraň bábu, zachraň dědka.
Na stránkách Pomocsousedum.cz si můžete stáhnout leták, kde vyplníte své jméno a telefonní číslo. Leták potom vyvěsíte ve vašem sousedství nebo panelovém domě.
Sousedskapomoc.cz
Sousedskapomoc.cz je projekt, který vznikl v březnu jako reakce na koronavirus. Tento projekt pomáhá sdružovat dobrovolníky po celé ČR, kteří chtějí pomoci lidem s doručením potravin, léků a jiných potřebností.
Momentálně je na portálu sousedskapomoc.cz registrováno přes 6 000 dobrovolníků.
Pokud chcete nabídnout svou pomoc, stačí se zaregistrovat na jejich webových stránkách na jednu z nabízených pozic:
- Kutil – vyrábí, opravuje nebo radí
- Kurýr – nakupuje a doručuje objednávky potřebným
- Dispečer – přiřazuje objednávky kurýrům
- Dobrý soused – hledá lidi, kteří potřebují pomoci a zadává jejich objednávky do systému
Poté získáte přístup do systému, kde se můžete spojit s jinými dobrovolníky ve vašem okolí a domluvit se na vzájemné spolupráci.
Portalpomoci.cz
Brněnská softwarová firma vytvořila webovou stránku Portalpomoci.cz, kde spojuje různé formy podpory pro potřebné.
Portál je zdarma a každý, kdo pomoc hledá nebo ji nabízí, se může zaregistrovat. Celkem je zde 5 kategorií, dělené podle typů pomoci.
První kategorie je sousedská pomoc, kde dobrovolníci nabízejí doručení nákupu, hlídání dětí apod.
Další kategorie jsou zaměřeny na podporu živnostníků a menších firem. Jsou zde také nabídky hmotné pomoci, jako například šití roušek a jejich darování sociálním službám. Také psychologové a právníci zde nabízejí bezplatné konzultace.
Šití roušek
Jakmile se koronavirus rozšířil a všem bylo nakázáno nosit roušky, došlo k rychlému nedostatku. Češi však nezaháleli a začali si šít své vlastní. Jak se říká, zlaté české ručičky.
Řada lidí dokonce začala přijímat zakázky a šít pro svou rodinu, kamarády a sousedy. Někteří dokonce začali roušky darovat domovům pro seniory a podobným zařízením.
Ačkoliv jsou tyto podomácku vyrobené roušky nepoužitelné ve zdravotním prostředí, teoreticky stačí, když si jdete nakoupit do obchodu. I když tyto roušky nebyly primárně pro zdravotníky, Česko se na začátku pandemie potýkalo se zmíněným nedostatkem roušek, takže jste šité roušky mohli vidět i u zdravotníků a u lidí v tzv. první linii. I ostatní státy se inspirovaly [4] a začaly si také šít roušky pro každodenní potřebu.
Důležité zdroje
- [1] https://lindstromgroup.com/cz/article/otevreni-restauraci/
- [2] https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/05/specifikace_pokyny_2505.pdf
- [3] http://www.domavkomoranech.cz/
- [4] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ceske-noseni-a-siti-rousek-dobyva-svet-100249
- [5] https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/asiate-kvuli-koronaviru-celi-fyzickym-utokum/r~ca3af8b05ee311ea8b230cc47ab5f122/
Jak je vidět, spoustu lidí se zapojilo do boje proti koronaviru a pomáhají, kde se dá. Právě vstřícností a vzájemnou kooperací se zřejmě vracíme zpět do normálu. Pokud se i vy rozhodnete někomu ve svém okolí nabídnout pomoc, věřte, že to není malá věc. Ve chvílích, kdy je celý svět uvalen do krize, je snadné zapomenout na ostatní a starat se jen sám o sebe.