Satelitní městečka svůj boom zažívala především v 90. letech minulého století, kdy svým majitelům nabízela život v luxusním domku se zahradou a sousedy v podobné věkové kategorii. Dnes patří mezi populární kroky v oblasti vlastního bydlení rekonstrukce starých domů. Taky váháte, jestli bydlet v satelitu či se rozhodnout pro rekonstrukci?
Satelitní městečko: výhody a nevýhody
Mezi nejstarší satelitní městečka u nás patří ta, která vyrůstala v okolí hlavního města Prahy. Spadají sem Hostivice, Jeneč, Tuchoměrice, Nehvzidy, Jenštejn, Líbeznice, Zdiby nebo Velké Přílepy. Satelity byly a jsou vytvářeny tak, aby uspokojily idylickou představu mladých rodin s dětmi, které touží po životě s vesnickým nádechem, ale v dojezdové vzdálenosti města.
Mezi hlavní výhody domů v satelitu patří ve srovnání s pořízením bytu v Praze nízká kupní cena. Za nižší cenu dostanete celý dům se zahradou. Bude vám to však stačit? Více jsme se o životě v satelitu rozepsali zde.
Občanská vybavenost je základem vhodného satelitu
Satelit se obvykle staví na místech, která jsou poměrně dost vzdálená od nejbližší vesnice nebo města. Dopravní dostupnost také nebývá jejich silnou stránkou, a tak vám nezbývá nic jiného, než si pořídit alespoň dvě auta. V nově vystavěném městečku také zpravidla chybí lékař, obchody a další. Pokud máte děti, budete je muset do školky, školky i zájmových kroužků vozit do města, což vám zabere spoustu drahocenného času. Váš život se tedy bude řídit rozvrhem dojíždění. Společné chvíle si užijete maximálně v autě.
Podle čeho satelitní městečko vybrat
Pokud se rozhodnete pro život v satelitu, zjistěte si:
- jaká je dopravní obslužnost daného místa,
- zda se zde nachází obchod, ve kterém koupíte alespoň základní potraviny,
- zda je v blízkosti pošta,
- jak daleko je odtud do školek a škol,
- zejména pokud máte děti, oceníte dětského lékaře, který bude v přijatelné vzdálenosti,
- zajímejte se i o kulturní vyžití nejen pro vaše děti, ale i pro vás,
- zeptejte se místních, jak se jim v této lokalitě bydlí, co oceňují a co jim naopak vadí.
Mezi nejlepší satelitní lokality dnes patří oblasti na Praze 6 – Nebušice a Horoměřice, které lákají na mezinárodní školy. Předností Štěrbohol a přilehlých lokalit na východě Prahy je zase dobrá dopravní dostupnost a občanská vybavenost. Nové satelity jsou dnes již lépe urbanisticky navrženy, takže nemusíte vybírat z unifikovaných domků, ale vybrat si typ, který je vašim požadavkům nejblíže.
Pro koho je satelit jako stvořený?
Bydlení v satelitních městečkách je vhodné zejména pro mladé rodiny, které preferují moderní styl života, ale zároveň nechtějí žít v designově zařízeném bytě. Vzhledem k tomu, že se jedná o novostavby, nebudete se muset nejméně 10 let starat o jejich větší údržbu. Tento typ bydlení ocení všichni ti, kdo chtějí žít v komunitě s podobnou věkovou kategorií.
Jak se žije ve zrekonstruovaném domě na vesnici
Koupě starého domu na vesnici a jeho následná rekonstrukce je v poslední době trendem, který vystřídal hlad po nových domkách v izolovaných satelitech. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, mějte po ruce odborníky, aby se vám nestalo, že koupíte takříkajíc „zajíce v pytli“.
Jak vybrat vhodnou vesnici
Postup výběru je v podstatě podobný jako u výběru satelitu.
- Dobře si zjistěte, jaké je spojení do Prahy. V ideálním případě by vesnička měla mít vlakovou stanici, jelikož vlakem se do Prahy mnohdy dostanete dříve než autem.
- Vesnice by měla mít dobrou občanskou vybavenost: obchod, poštu, lékaře, školu a školku.
- Od místních zjistěte, jaké v obci panují poměry.
- Zjistěte si, jaké kroužky mohou navštěvovat vaše děti a zda se najde kulturní vyžití i pro vás.
- Zajímejte se i o to, jaká je v místě dopravní situace (určitě vám neudělají radost „rozdrnčené“ okenní tabulky kvůli projíždějícím kamionům).
Rekonstrukce starého domu nebo koupě nového
Budete mít štěstí, pokud narazíte na vesnici na prodej nového domu. Často se stává, že se prodává i hrubá stavba, kterou si dostavíte sami. Koupě nových domů je však často finančně náročná, jelikož si prodejci dobře uvědomují dobrou dostupnost lokality a občanskou vybavenost. Pořizovací cena tedy může být srovnatelná nebo i vyšší než koupě bytu v Praze. Výhodou nového domu je to, že prvních několik let bude prakticky bezúdržbový.
Při rekonstrukci starého domu si pozvěte odborníky, kteří zhodnotí jeho statiku, řeknou vám, co všechno bude potřeba opravit, zda bude nutné zateplení starého domu a na kolik vás rekonstrukce a přestavba vyjde. K tomuto číslu si nezapomeňte připočítat ještě zhruba třetinu, protože při opravě starého domu nikdy nevíte, jaké nečekané komplikace se objeví.
Dům nekupujte bez předchozí konzultace s profesionálem, protože nemusíte poznat, že je ve stavu, kdy není jiné řešení než demolice. A ta vás může vyjít ještě dráž než samotná rekonstrukce.
Kdo by měl ve zrekonstruovaném domě bydlet?
Zrekonstruovaný, ale i nový dům na vesnici ocení:
- rodiny s dětmi, kterým nevadí dojíždění,
- rodiny, které pracují na volné noze a nemusí řešit dojíždění,
- kutilové, kteří na domě stále něco opravují a vylepšují,
- lidé, kterým nebude vadit, že hned zpočátku nezapadnou mezi starousedlíky,
- lidé, kterým nevadí, že dům není přesně podle jejich představ.
Při výběru bydlení si sepište veškeré požadavky a představy, které od něj očekáváte, a nezapomeňte se zeptat i místních, jak se jim bydlí, co se jim líbí a co je obtěžuje.