Rozhodli jste se investovat do domácí klimatizace? A víte, kam nechat klimatizaci namontovat? Aby vám jednotka zajistila bezproblémové, co nejúčinnější a efektivní chlazení či vytápění, neměli byste výběr místa podcenit. A to jak pro venkovní, tak pro vnitřní jednotku.
Nechte si poradit
Dříve než si klimatizaci do bytu nebo domu pořídíte, poraďte se s odborníkem. Pomůže vám s výběrem správného zařízení s ohledem na plochu a tepelnou zátěž prostoru, do něhož chcete klimatizační jednotku instalovat. Kvalifikovaná osoba by pak měla provést i samotnou montáž klimatizace.

Teprve podle toho, jaký typ klimatizační jednotky jste zvolili, pro ni hledejte vhodné umístění. Parapetní jednotky se například, stejně jako radiátory, instalují do úrovně pod parapetem. Podstropní jednotky se skrývají v podhledech. Nejčastějším typem domácí klimatizace je ale nástěnná jednotka. Nástěnná klimatizace se instaluje na svislou zeď přibližně 10 cm pod strop. Čím výš ji totiž umístíte, tím dál dofoukne a chlazení bude efektivnější.
Pro optimální proudění vzduchu
Při plánování místa pro vnitřní jednotku vybírejte dobře větrané a snadno přístupné místo. Dbejte na to, aby kolem sebe měla dostatek prostoru. Na vstupu a výstupu vzduchu se nesmí nacházet žádné překážky. Je totiž potřeba, aby kolem zařízení mohl bezproblémově proudit vzduch. Zároveň by klimatizace měla být umístěna alespoň 3 m od televize a 1 m od rádia či mobilního telefonu. Zabráníte tím zkreslení obrazu nebo šumu. Poblíž jednotky by se dále neměly nacházet zdroje tepla nebo páry (např. radiátory).
Stěna, na níž bude jednotka instalována, musí být dostatečně pevná, aby unesla tíhu klimatizace a nebyla vystavena vibracím. Vnitřní jednotka by také neměla být zbytečně vystavena přímému slunečnímu záření. Sluneční paprsky totiž brání přenosu signálu z dálkového ovladače.
Vnitřní jednotku je ideální umístit doprostřed kratší zdi v místnosti, abyste předešli nepříjemnému přímému proudění vzduchu na postel, gauč v obývacím pokoji nebo pracovní stůl. Délka kabeláže, které propojují vnitřní a venkovní jednotku, by měla být co nejmenší. Ušetříte tím náklady na instalaci.
Myslete na vzhled i na sousedy
Venkovní jednotku lze instalovat na zem, na zeď, nebo na střechu domu. Klimatizaci do bytu je možné umístit také na balkon, nikoliv však do zaskleného prostoru. Na zvoleném místě totiž musí být zajištěna dostatečná výměna vzduchu.
Také se nedoporučuje umisťovat jednotku na zeď na návětrné straně, která je vystavena silnému větru, dešti nebo sněhu.
Stejně jako v případě vnitřní jednotky platí i pro venkovní jednotku, že by kolem ní měl být dostatek místa. Zároveň by neměla narušovat celkový vzhled domu. Umístění venkovní klimatizace vybírejte také s ohledem na své sousedy. Provozní hluk nebo vzduch odváděný z kondenzátoru nesmí obtěžovat vás ani obyvatele okolních domů. Maximální limity hluku a vibrací stanovuje nařízení vlády č. 272/2011 Sb. V neposlední řadě při výběru vhodného místa nezapomínejte na to, že jednotka vyžaduje přívod elektrického proudu.