Každý dům nekončí tam, kde začínají stěny, neodmyslitelně k němu patří i blízké okolí. Jedním z vnějších elementů, který dokáže jednoznačně ovlivnit kvalitu bydlení, jsou sousedi. A ty, pokud se vám nelíbí, bohužel jen tak nevyměníte.
Ačkoliv je složení obyvatel satelitních městeček různé, nejčastějšími zájemci jsou mladé rodiny s dětmi. Může se tak zdát, že jde o idylické prostředí vrstevníků, kteří budou udržovat přátelské sousedské vztahy. Je však taková i realita?
Když vás sousedé nezajímají
Satelitní městečka jsou si vesměs velmi podobná, zvláště ve svých výhodách a nevýhodách. Nelze jim upřít klid a cenově dostupné nemovitosti, na druhou stranu se musí obyvatelé obrnit proti nedostatečné infrastruktuře a vybavenosti službami.
Za zábavou, sportem, prací, ale i k lékaři budete nejspíš muset dojet do nejbližšího města, v satelitních městečkách nic z toho standardně nenajdete. Auto je zde povinnou položkou každé domácnosti, do řady satelitů vás nic jiného ani nezaveze.
A právě to, že obyvatelé tráví většinu pracovního i volného času za hranicemi satelitních městeček způsobuje, že nemají příliš mnoho šancí navázat sousedské vztahy. Život v satelitu chápou jako klidný odpočinek od všeho a všech. Včetně sousedů.
Tento nezájem o lidi v okolí však může mít špatný efekt na děti. Tím, že se rodiče neznají a nestýkají s okolními sousedy, panuje v satelitních městečkách nedůvěra. Děti jsou zavřené v domě nebo si hrají samy na zahradě, nemají však možnost vytvořit si vztahy se svými vrstevníky.
Tato negativní atmosféra také narušuje bezpečnost satelitních městeček. Lidé touží po nerušeném soukromí a ohraničují si své pozemky, koneckonců sousedi jsou pro ně neznámí cizinci. Okolo domů tak rostou vysoké betonové či živé ploty a neřeší se, co se děje za nimi. Tím se však také snižuje sociální kontrola. Oproti tradiční vesnici si tak děti zde nemůžou bezpečně hrát venku bez dozoru rodiny.
Peklo jménem sousedské spory
Nezájem sousedů se však může zdát jako malicherný problém v porovnání s vyostřenými sousedskými spory, které mohou mít nejrůznější podoby. Nejčastějšími předměty sporů jsou zápach a hluk. Původcem šířící se nelibé vůně bývá zejména špatná kanalizace nebo hromadění věcí na zahradě. Nepříjemný hluk od sousedů můžou způsobovat zvířata, dlouhé a časté večírky, ale i pouhá sekačka nebo nový koníček v podobě hry na bicí.
Mezi další časté spory lze zařadit, že soused neudržuje svůj pozemek, dům nebo jeho součásti, čímž ohrožuje váš majetek, například když soused zanedbává vlastní garáž, díky čemuž se dostává i do vaší garáže vlhkost a plíseň. Problém může vyvolat i přehnaná dotěrnost souseda, která hraničí až s narušováním soukromí.
V husté zástavbě satelitních městeček navíc hrozí, že problematický soused nebude jen jeden, ale v nejhorším případě jimi budete doslova obklíčeni z každé strany. A ačkoliv si většina samozřejmě přeje vše vyřešit klidnou cestou, ne vždy je to možné.
Jak řešit sousedské problémy?
Každý sousedský konflikt nemusí nutně skončit oficiálními písemnými stížnostmi a kontaktováním úřadů. Některé sousedské vrtochy lze snadno vyřešit racionální a vlídnou diskusí, která zachová dobré, nebo alespoň neutrální sousedské vztahy. U obou stran však musí být vůle spor řešit.
Pokud tedy se sousedy není rozumná řeč a dochází k omezování vašich práv, je třeba se striktně ohradit. Jak se bránit, když se sousedské vztahy vyostří?
Začněte s klidnou komunikací
Ať vás soused naštval sebevíc, začněte vždy po dobrém. Pokud toho nejste schopni hned, dejte si chvíli na to, abyste vychladli. Kdybyste se vydali okamžitě křičet přes plot či agresivně bušit na dveře, jen přilejete olej do ohně a zbytečně si zhoršíte průběh i jednoduše řešitelného konfliktu.
Poraďte se s příslušnými orgány
Jestliže ani racionální rozmluva nepřinese žádný výsledek a máte pocit, že soused svým chováním porušuje místní vyhlášky a nařízení, seznamte se svou situací příslušný úřad.
Velmi často se stížnosti týkají rušení nočního klidu, který od 22:00 do 6:00 musí ctít opravdu všichni. Pokud je toto zrovna váš případ, můžete na hlučné sousedy zavolat policii, při opakovaném hluku se můžete obrátit na krajskou hygienickou stanici a podat sousedskou žalobu.
Právo na plot či rozhradu
A co dělat v situacích, když soused jakkoliv omezuje váš prostor? Obecně je velmi důležité vědět, kde váš pozemek končí a kde začíná. Ne všechny pozemky jsou oplocené, někdy je dělí nízká zídka, stromořadí, živý plot, strouha, potok, mez či stezka. Tato rozhraničení pozemků se označují jako rozhrada.
Zatímco u plotu je vcelku jasné, kdo jej vlastní, u rozhrad to může být problém. Pokud vlastník není jasný, patří rozhrada dle občanského zákoníku oběma sousedům. Obdobná situace je u společných zdí budov.
Nepříjemná situace také může nastat, pokud vám hrozí nějaká škoda ze strany sousedova pozemku. V takovém případě jste dle občanského zákoníku oprávnění vyžadovat od souseda, aby zajistil oplocení pozemku či obnovu rozhrady.V případě, že se však nechcete pouštět do komplikovaných soudních sporů, zvolte například hliníkové oplocení na vaší straně pozemku. Nebudete tak riskovat případné schválnosti od sousedů a zároveň se nebudete muset bát o svůj majetek.