Je mnoho způsobů, jak ochladit dům a dosáhnout příjemné teploty v domácnosti i během letních veder. Ať už ochlazení docílíte tím, že ochladíte sami sebe (třeba studenou sprchou), aktivní chlazení pomocí klimatizace, stínící techniky a dalšího zařízení, nebo pasivní chlazení kterým minimalizujete ohřívání interiéru.
Zavřete přes den okna
Jak ochladit vzduch v místnosti? Větrejte, ale až po setmění nebo za deště, a to rychlým průvanem. Na noc pak okno může zůstat otevřené. Pořiďte si zatemňovací závěsy, které nedovolí slunečním paprskům ložnici tolik prohřát během dne.
Vezměte lehké pyžamo
Vysoké denní teploty, které jsou typickou součástí léta, mnozí lidé vítají s nadšením. Mnohem méně se už ale těšíme na tzv. tropické noci, kdy se rtuť teploměru pohybuje i v našich končinách nad dvacet stupňů. V takovém horku většinou velmi špatně spíme.
Odborník na spánek Neil Stanley [1] radí: Nespěte nazí, ale v letním pyžamu či krátké noční košili z přírodních vláken. Nepřikrývejte se.
Další zajímavé tipy najdete na blogu vyspise.cz [2].
Osprchujte se
Když chcete dobře spát, vaše tělesná teplota musí klesnout aspoň o půl stupně Celsia z naší teploty. Dosáhnete toho studenou nebo vlažnou sprchou těsně před spaním. Vyhněte se ledové sprše, ta vás může probudit. [5]
Spěte na terase, balkoně nebo v přízemí
Teplo stoupá a většina domů má tendenci být v přízemí chladnější, zejména v místnostech s dlážděnou podlahou.
Pokud můžete postel přesunout dolů nebo máte v obývacím pokoji rozkládací pohovku, může být několik letních nocí vhodný čas k opuštění horního patra domu. Pokud máte střešní okno, otevřete jej a vyžeňte horký vzduch, aby vystoupil na střechu, pryč z vaší ložnice.
Díky matracím, přikrývkám, chráničům a polštářům jsou naše postele horká a neprodyšná místa. Ochladí vás houpací sítě nebo hamaky. Jediným problémem je samozřejmě to, jak připojit konce ke zdi nebo kam je vlastně umístit.
Někdy takové místo najdete na terase, balkoně nebo venku mezi stromy.
Pergola jako venkovní obývací prostor nebo ložnice
Při výstavbě terasy, pergoly nebo verandy přemýšlejte o nejlepším místě. Zvažte sezónní faktory, jako jsou průměrné teploty, úhel slunce a obvyklý směr větru. Tyto faktory se budou samozřejmě lišit v závislosti na tom, kde žijete. Zvažte také okolní budovy a stromy. Zakrytá terasa či pergola u zdi domu vám může v létě vykouzlit příjemný stín. Nehledě na to, že v takovém prostoru můžete v horkém létě vařit, obědvat i spát.
Zelená střecha
Zelené střechy, tedy střechy porostlé vegetací, se v současnosti stávají velikou módou. Přitom však nejde o velkou novinku. Zelené střechy byly běžnou záležitostí domů v severských zemích nebo na hospodářských zařízeních na venkově.
Celek slouží i jako izolace proti chladu i horku, tlumí nepříjemné zvuky a vytváří útulné prostředí, ve kterém mohou majitelé spokojeně relaxovat.
Na velké budovy slunolamy
Při výstavbě rodinných domů by se nemělo zapomínat na slunolamy. To jsou konstrukce, které jsou navrženy tak, aby letní slunce stojící vysoko na obloze do domu nepustily a naopak aby umožnily zimnímu slunci dům okny ohřívat.
U prosklených kancelářských budov, u obchodů s velkými výlohami a u podobných staveb, kde jsou venkovní žaluzie stažené přes den nevhodné či nemožné, je pak nutné volit takové sklo, které nepustí teplo do interiéru. Platí tedy, že u běžných domů se snažíme do oken používat taková skla, která mají co nejmenší součinitel prostupu tepla Uf a naopak co největší propustnost slunečního záření g. U výše uvedených staveb se snažíme propustnost slunečního záření minimalizovat. To se dociluje vhodným pokovením nebo volbou skla Heat mirror s vnitřní fólií nepropouštějící teplo do interiéru.
Stromy kolem domu
Pozitivní vliv stromů na chlazení domu a okolí potvrzují odborné studie. V kalifornském Sacramentu takto srovnávali v 90. letech dvě budovy, v blízkosti jedné z nich se přitom nacházelo množství listnatých stromů. Díky nim se spotřeba energie na chlazení snížila o 30 %. Stromy slouží i jako překážka při proudění teplého větru.
Rekuperace v létě
Princip rekuperace funguje v létě jinak, než v zimě. Chladnější odsávaný vzduch zajišťuje předchlazení horkého, venkovního. Samotné předání chladného vzduchu je zajišťováno přes protiproudý výměník.
Malé větráčky a miska ledu
I když v pití je led v létě trochu kontraproduktivní, vyplatí se mít ho v mrazáku kvůli jinému triku. Pusťte větrák a před něj dejte misku s ledem. Jak bude pomalu tát, větrák vám bude do místnosti pouštět vlhkou ledovou mlhu..
Větráček může pomoci překvapivě rychle snížit tělesnou teplotu. Profesor Jim Horne, z Výzkumného centra spánku na Loughborough University, říká:
„Nasměrujte ventilátor k obličeji, protože vaše tváře mají schopnost uvolnit velké množství tepla z vašeho těla.“
Profesor Jim Horne
Zkuste stropní ventilátor
Během letních veder se stropní ventilátory stávají nedostatkovým zbožím. Ventilátor horký vzduch rozvíří a vyvolá tak pocit většího chladu. Mezi jeho hlavní výhody patří větší šetrnost k lidskému organizmu oproti klimatizaci.
Stále oblíbenější se stávají i stropní ventilátory. Ty mají výhodu i v zimním období, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru a díky stropnímu ventilátoru teplý vzduch posíláme zpět dolů.
Jestli chcete koupit stropní ventilátor domů, přečtěte si průvodce výběrem. [7]
Náročnost na spotřebu energie
Spotřebu energie ovlivňuje, zda se jedná o stropní ventilátor se světlem nebo bez světla. Nicméně spotřeba stropního ventilátoru se světlem není o moc vyšší. Zpravidla se pohybuje okolo 50−70 W. Přístroje s menším výkonem jsou méně náročné na spotřebu, ale zde je nutné se zamyslet nad tím, zda pro vaše účely bude nižší výkon dostačující. [8]
Venkovní žaluzie
Další možností, jak mít v domácnosti příjemné klima i v létě jsou venkovní žaluzie [3]. Venkovní stínící technika dokáže zadržet několik desítek % tepelné energie. Venkovní žaluzie můžete ovládat pomocí chytrého ovladače, nebo nastavit automatické ovládání na základě světlených čidel. Ty při přímém slunci žaluzie zatáhnou, pokud je pod mrakem, tak je vytáhnou a pustí denní světlo do domácnosti.
Nevýhodou je nutnost přívodu elektřiny k oknu a nutný stavební zásah. Proto na venkovní žaluzie nezapomínejte při stavbě nebo rekonstrukci a proveďte pro ně minimálně stavební přípravu. Výhodou jsou nižší provozní náklady. Pokud nainstalujete na okna předokenní žaluzie, můžete snížit teplotu vaši domácnosti během letních veder až o 10 stupňů.
Solárně poháněné venkovní rolety
Aby horko zůstalo v parném létě jen za okny, je třeba skleněné plochy odstínit již zvenčí. Před žhnoucími slunečními paprsky se lze ochránit nejen venkovními žaluziemi, ale také venkovními roletami a markýzami na solární pohon [6]. Jsou tedy ovládané za pomocí sluníčka. Nejefektivnějším zastíněním střešních oken jsou venkovní rolety, které v letních vedrech dokáží výrazně snížit vnitřní teploty a přehřáté podkrovní pokoje navrátit do příjemnějšího klimatu.
Výhody chytré domácnosti v létě
Chytrá domácnost ví, jaké je venku počasí a co váš dům potřebuje díky meteostanici [4]. Díky tomu můžete automatizovat stínění, regulaci vytápění a další. V létě díky chytré domácnosti můžete ušetřit náklady. V létě slouží stínící technika jako ochrana proti přetopení objektu nebo místnosti. A také můžete odjet na dovolenou s pocitem, že je váš dům maximálně zabezpečený. Nejen dům, ale i zahradě dokáže dát chytrá domácnost vláhu díky chytrému zavlažování.
Pokud se na dovolenou vydáte, nezapomeňte si přibalit naše rady. Ať budete kdekoliv, určitě se zapotíte.
Chlazení pomocí klimatizace
Klimatizace se stává součástí domácností stále častěji. Bez stavebních úprav je možné pořídit mobilní klimatizace. Jejich účinnost často není tak vysoká, jako těch nástěnných. Výhodou však je, že ji můžete přemístit kamkoliv v domě potřebujete. Hlavní výhodou klimatizace je prakticky okamžité chlazení interiéru.
V zimě si klimatizací můžete v místnosti přitopit. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací náklady, velké náklady na energie a nutná pravidelná údržba. Pozor si také dejte na proud chladného vzduchu a přechlazování interiéru. Výkyvy tepla oslabují imunitu a vystavíte se tak riziku letních angín a dalších onemocnění. Klimatizace také vysušuje vzduch v místnosti.
Pokud je to možné, hledejte jiné řešení ochlazení domu a domácnosti, než je pomocí klimatizace.
Důležité zdroje
- [1] https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2702172/Cant-sleep-heat-Put-sheets-fridge-DONT-sleep-naked.html
- [2] https://www.vyspise.cz/article/cz/co-delat-abychom-se-dobre-vyspali-i-v-horku
- [3] https://www.sunsystem.cz/novinky/jak-zastinit-loznici-pro-kvalitni-spanek/
- [4] https://shop.loxone.com/cscz/meteostanice.html
- [5] https://www.sleepadvisor.org/showering-before-bed/
- [6] https://www.dumabyt.cz/rubriky/stavba/okna-dvere/prevenci-pred-horkem-jsou-solarne-pohanene-venkovni-rolety_27874.html
- [7] https://www.ventilatory.cz/jak-si-vybrat-spravny-stolni-ventilator-x31274
- [8] https://vetrani.tzb-info.cz/20639-stropni-ventilatory-od-a-do-z