Kamerové systémy jsou nedílnou součástí bezpečnostním průmyslu již bezmála osmdesát let. Nejstarší využití kamerových systémů se datuje od roku 1942, kdy je poprvé využila německá armáda během války. Ať už byly známé jako „Průmyslová TeleVize“ (PTV), popřípadě později jako „CCTV systém“ (CCTV), jednalo se stále o systémy vycházející z principů tzv. „uzavřených televizních okruhů“.
Primárně pro identifikaci
U nových standardů, vhodných pro návrh kamerových systémů na principu IP technologií je možno pozorovat odklon od dříve zaběhnuté ho vnímání skladby kamerových systémů. Nicméně i dnešní moderní „dohledové videosystémy“ (VSS) jsou vysoce účinným bezpečnostním prvkem. Dle znění norem, ale i požadavku uživatelů slouží kamerové systémy primárně pro „identifikaci“, „rekognoskaci“, „detekci“ a „monitorování“ zájmových bodů v rámci sledovaného prostoru.
Vzhledem k rychlému a neustálému technologickému vývoji již nedochází k posuzování detailních parametrů jednotlivých zařízení – moderní kamerové systémy jsou popisovány jako celek skládající se z funkčních bloků a vztahů mezi nimi. Těmito základními funkčními bloky jsou: „videoprostředí“, „management systému“ a „bezpečnost systému“.
CCTV systém
CCTV systém (CCTV = closed circuit television = uzavřený televizní okruh): systém, sestávající z kamerového zařízení, monitorovacího a přidruženého zařízení pro přenosové a řídicí účely které mohou být nezbytné pro dohled nad chráněným prostorem.
Dohledový videosystém VSS
Dohledový videosystém (video surveillance system = VSS): systém skládající se z kamerového vybavení, úložiště, monitorovacího a souvisejících zařízení pro účely přenosu obrazu a ovládání. Poznámka: Systémy CCTV jsou součástí obecnějšího pojmu „VSS“.
Chytré bezpečnostní kamery
Nedat žádnou šanci zlodějům si klade za svůj hlavní úkol berou chytré kamery. Některé moderní modely toho ale umí daleko více, i když se to nemusí na první pohled zdát. Hlídat mohou v naší domácnosti také teplotu či vlhkost.
Na co dávat pozor při výběru?
Základní modely mají jednoduchou konstrukci, ty sofistikovanější však již mají speciální motorky, díky kterým je možné kameru natáčet a naklápět. Pokud tedy potřebujete sledovat opravdu velký prostor a chcete i pohyby kamery ovládat na dálku, je nutné myslet také na toto.
Dalším důležitým parametrem je kvalita videa. Pokud totiž rozlišení kamerky nebude dostatečné, jen těžko identifikujete případného zloděje. Minimální rozlišení kamery by proto mělo být 1280 x 720 bodů, ještě lepší je pochopitelně standard Full HD, tedy rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Prim hrají kamery schopné automaticky přepínat mezi nočním a denním režimem. Právě schopnost natáčet v noci je totiž pro bezpečnostní systémy klíčová.
Jednotlivé kamery se liší také podle toho, zda se dají nainstalovat dovnitř nebo ven. Pokud vás zajímá druhá zmiňovaná varianta, neobejdete se zpravidla bez zvýšené odolnosti proti vodě a prachu. Vhod přijdou také modely vybavené vlastní baterií, abyste nemuseli venku řešit žádný zdroj napájení.
Velmi důležitý je také způsob ukládání dat. Prakticky všechny kamery nabízejí možnost ukládání dat na paměťovou kartu, prim nicméně hrají modely se záznamem do cloudu. Pokud totiž někdo zařízení poničí nebo ukradne, o důkazní materiál nepřijdete – máte ho uložený hezky na internetu.