Podle posledních zpráv zájem o reality v zahraničí mezi Čechy opět stoupá. Uvažujete i vy nad tím, že si pořídíte dům či byt v zahraničí na rekreaci nebo jako investici? V tom případě se pravděpodobně setkáte s pojmem apostila. Jedná se o mezinárodní ověřovací doložku, která je klíčová při transakcích s nemovitostmi v zahraničí. Pojďme se blíže podívat na to, co to apostila je, jak funguje a jak ji získat.
Co je to apostila
Hned na úvod si pojďme objasnit, co je to apostila. Apostila je vyšším stupněm ověření podpisu a otisku razítka listiny a její pravosti. Tento vyšší stupeň ověření je zapotřebí při předkládání ověřených listin v zemích, se kterými nemá Česko uzavřenou mezinárodní bilaterární smlouvu a které jsou zároveň smluvní stranou Haagské úmluvy z roku 1961.
Historie apostily sahá do roku 1961
Koncept apostily vznikl na Haagské konferenci v roce 1961, kdy byla přijata Úmluva o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin. Cílem této úmluvy bylo zjednodušit proces ověřování veřejných listin ve státech, které jsou jejími smluvními stranami.
Jak apostila funguje?
Apostila slouží k ověření pravosti dokumentů, tedy ověřuje podpis, funkci osoby podepsané na dokumentu a případně také otisk razítka nebo pečeti.
Co se týče platnosti apostily, je neomezená, některé úřady však mohou vyžadovat aktuální znění dokumentů, příkladem může být výpis z rejstříku trestů nebo výpis z katastru. Pokud tedy máte nový dokument, potřebujete i novou apostilu.
Jaký je rozdíl mezi apostilou a superlegalizací dokumentů?
Ověření platnosti dokumentů je spojené jak s apostilou, tak i se superlegalizací. Apostila představuje zjednodušený proces ověřování dokumentů mezi státy, které podepsaly Haagskou úmluvu. Státy, které tuto úmluvu nepodepsaly, vyžadují superlegalizaci dokumentů, tedy složitější proces ověření přes diplomatický nebo konzulární úřad státu, v němž má být listina předložena.
Kdy budete apostilu potřebovat při koupi či prodeji nemovitosti?
V případě, že tedy budete kupovat nemovitost v zemích, které jsou smluvními stranami Haagské úmluvy, případně budete v těchto zemích prodávat nemovitost, s největší pravděpodobností se bez apostily neobejdete. Vyžadovaná může být například v případě ověření plné moci k prodeji nemovitosti. Apostila zajistí, že plnou moc uznají i zahraniční úřady.
Apostila však není vyžadovaná pouze v případě samotného prodeje či koupě nemovitosti v zahraničí, je nezbytná i při předkládání osobních dokumentů, jako jsou rodné či oddací listy, občanské průkazy a pasy apod. Tyto doklady může vyžadovat zahraniční katastrální úřad pro zápis nových majitelů do katastru.
Jak apostilu získat?
Apostilu u nás vydává Ministerstvo zahraničních věcí (pro dokumenty vydávané správními úřady) a Ministerstvo spravedlnosti (pro dokumenty vydané justičními orgány, včetně notářů). V první řadě je tedy potřeba zjistit, který z těchto úřadů vydává apostilu pro váš typ dokumentů. Následně můžete podat žádost o apostilu, a to buď osobně, nebo poštou. K žádosti nezapomeňte připojit potřebné dokumenty a poplatek.
Profesionální překladatelská agentura zařídí i ověření listin a dokumentů
Pokud chcete ušetřit čas nutný k získání apostily, můžete využít služby společnosti I.L.T.S., která zajišťuje komplexní legalizační servis pro listiny a dokumenty. Kromě legalizace dokumentů ve formě apostily a superlegalizace pro všechny české dokumenty nabízí i zajištění soudně ověřených překladů.
Agentura se postará také o všechna další procedurálně požadovaná legalizační ověření tak, aby byly veškeré dokumenty bez dalších průtahů akceptovány v zemi určení.
Za jak dlouho I.L.T.S. apostilu vyhotoví?
Společnost I.L.T.S. apostilu standardně dodává už do 2 až 5 pracovních dnů. Nabízí také možnost expresního vyhotovení, výjimkou jsou však úřední úkony, u kterých není možné termín vyhotovení ovlivnit.
I.L.T.S. vám zodpoví všechny otázky
Pokud máte jakékoliv otázky spojené s ověřováním pravosti dokumentů, neváhejte společnost kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím poptávkového formuláře na webových stránkách. Zastavit se můžete i osobně na adrese Washingtonova 5 v Praze.
Praktické rady a tipy na závěr
- Ověření podpisu na plné moci v zahraničí: V případě, že se nacházíte v zahraničí, můžete podpis na plné moci ověřit na nejbližším zastupitelském úřadě ČR, případně u místního notáře, který má oprávnění tuto službu vykonávat.
- Časté chyby při apostilování dokumentů: Překážkou pro získání apostily mohou být nesprávné nebo neúplné informace, které mohou celý proces zpomalit.
Apostila představuje klíčový nástroj při mezinárodních transakcích a zajišťuje hladký průběh prodeje či koupě zahraniční reality. Pokud i vy plánujete koupit nebo prodat nemovitost v zahraničí, ujistěte se, že máte veškeré potřebné dokumenty apostilované. Abyste získali jistotu, že vše proběhne bez starostí, můžete celý proces svěřit do rukou společnosti I.L.T.S.