Inteligentní domy aktivně pečují o své obyvatele, místo aby pasivně čekaly na lidskou obsluhu. Stejně jako moderní telefony nebo nejvyspělejší města jsou označovány „smart“. Dejte však pozor na bezpečnost, cenu a dostupnost servisu.
Naši dávní předkové by byli nadšení, kdyby viděli automatickou pračku, elektrickou zářivku nebo moderní vytápění. A technický vývoj pokračuje. Stále jasnější kontury získává „chytrá domácnost“, která bude standardem v dalších dekádách. Jednotlivé spotřebiče dokáží vzájemně komunikovat a svým majitelům ušetřit spoustu rutinní práce. Nejenom fyzické, ale taky intelektuální.
Co je to bezpečný domov?
Bezpečný domov je nejen takový, kde se uchráníte před světem a zloději. Vaše děti se nepořežou a kočky neotráví jedem. Z pohledu inteligentního domu se považuje za bezpečné, když je „smart home“ ovládaný bezpečným a spolehlivým systémem.
Víte, jak funguje například chytrý systém Loxone?
„Veškeré informace o tom, co se děje v domě (např. zda jste doma), jaká máte zařízení a nastavení, zůstávají uložené lokálně v Miniserveru – u vás doma. Loxone nevyužívá cloudové řešení (vzdálený server v internetu). Tím, že se žádná data nikam neposílají, se výrazně snižuje riziko zneužití dat, což v případě cloudových řešení není možné zaručit. Snižuje to také pravděpodobnost útoku: hackeři většinou vyhledávají masové cíle sdružující tisíce a miliony uživatelů,“
říká Marek Stejskal ze společnosti Loxone
Přítel nebo nepřítel?
Ppříklad při noční rozespalé cestě na toaletu nebudete muset přemýšlet, kde ve tmě nahmatáte lampičku. Jakmile se nohama dotknete země, automaticky se rozsvítí decentní osvětlení, které mžourajícím očím nezpůsobí šok, ale citlivě ukáže cestu.
Když na okna dopadnou ostré sluneční paprsky, žaluzie se samy nastaví tak, aby uvnitř bylo příjemně. A v chladných měsících se vytápění samostatně ztlumí nebo zesílí. Ušetříte tak náklady za energie, když jsme pryč, ale vrátíte se do tepla.
Takhle vypadá optimistický scénář, který je v dnešní době již skutečností – někteří lidé už „smart home“ neboli chytrý domov mají. A jaké jsou výhody a nevýhody bezpečného a zároveň chytrého domova?
5 pozitiv, které vás možná přesvědčí
- Pohodlí: Chytrá domácnost sama zvládne mnoho rutinních úkonů, které byste jinak museli několikrát denně opakovat. Jednou z funkcí může být automatizovaný úklid – vysávání koberců, mytí oken a toalety apod.
- Snadné ovládání: Ideální domácnost funguje podle vašich představ, aniž by potřebovala vaši obsluhu. Ale pokud chcete, můžete svůj domov ovládat různými způsoby: například slovně (hlasovým ovládáním), přes nástěnné tlačítko, automatické ovládání, mobilní aplikaci nebo třeba takzvané NFC nálepky.
- Stálý přehled: Svoji chytrou domácnost můžete pomocí mobilní aplikace kontrolovat a ovládat odkudkoli, třeba z opačného konce planety. Takže například z dovolené vypnete zářivku, kterou jste omylem nechali zapnutou.
- Úspora: Chytrá domácnost šetří čas a také energii. Může optimalizovat provoz solárních panelů podle počasí. Automatické zalévání květin zůstane vypnuté, pokud se blíží déšť. Hudba hraje jenom v místnosti, kde se právě nacházíte.
- Bezpečí: Inteligentní elektroinstalace umí simulovat přítomnost svého majitele. Vytáhne a zatáhne rolety, zapne a vypne světlo apod. Takže případný zloděj zvenčí nezjistí, kdy jste pryč. Domácnost taky rozešle varovnou zprávu, pokud hrozí havárie nebo vloupání: svému majiteli a případně také policii nebo hasičům apod.
5 (možná) negativních vlastností
- Stavební úpravy: Chytrá domácnost sice může být kompletně bezdrátová. Ovšem jako spolehlivější bývá někdy hodnocená „chytrá elektroinstalace“, která vyžaduje stavební úpravy.
- Cizí jazyk: Na trhu najdeme několik „hlasových asistentů“, přes které můžeme chytrou domácnost ovládat hlasem. Zatím však chybí alternativa v českém jazyce, musíme komunikovat například anglicky.
- Bezpečí: Laciná cena bývá vykoupena rizikem. Některé chytré domy posílají citlivá data svých obyvatel na externí servery (do „cloudu“), takže člověk nemá nad svými informacemi plnou kontrolu. Například Loxone funguje s vlastním bezpečnostním mechanismem proti neoprávněnému přístupu. Samozřejmě, důležité je dodržet standardní doporučená pravidla.
- Náklady: Špičková chytrá elektroinstalace stojí hodně. Zpravidla víc než běžná instalace. Ale zase ne o moc. Tuto investici můžete hodnotit jako výhodnou, pokud máte rádi pohodlí. Ale vložené peníze se obvykle nevrátí následnými energetickými úsporami.
- Servis: Řada firem sice nainstaluje chytrou elektroinstalaci, ale potom už neprovádí požadované úpravy. Najděte vhodného partnera, který vás nenechá na holičkách.
Zajímavé zdroje
- https://www.living.cz/jake-vyhody-rizika-ma-chytra-domacnost/ (původní zdroj)
- https://www.loxone.com/cscz/je-loxone-bezpecny-system/ (citace od Marka Stejskala)