Kvalitní spánek se pozitivně odráží na vašem zdraví. Co ale máte dělat, když vás ruší nadměrný hluk od sousedů, který má podobu štěkajícího psa, televize nebo milování? A jak se zachovat, když vám pod oknem vyřvávají hosté restaurace? Řešení je hned několik.
Jak spánek ovlivňuje kvalitu vašeho života
Ticho je klíčové nejen při usínání, ale také pro zdravý spánek. Nadměrné akustické projevy mohou vést k přerušovanému spánku a předčasnému probuzení, což logicky zkrátí jeho trvání.
Nedostatek spánku může přivodit problémy s imunitou, ale také může vyvolat cukrovku, obezitu a depresi. Snesitelná hranice hluku je venku během dne 55 dB a v noci 40 dB. Pokud hluk v noci překračuje hranice 60 dB, mohou se u vás projevit onemocnění související se srdcem i jiné zdravotní problémy. Nedostatek spánku ovlivňuje nejen zdraví člověka, ale také jeho náladu i pracovní výkony.
Limity pro hluk stanovené vládním nařízením najdete zde: http://hluk.eps.cz/hluk/limity/.
Jak na hlučné sousedy
Hluk od sousedů může mít různé formy. Mezi ty nejčastější patří:
- štěkající pes,
- hádky,
- hlasitě hrající televize,
- mejdany,
- restaurační zahrádky,
- hlasité milovaní a další.
Se sousedy můžete hlasité projevy řešit domluvou, požádat o pomoc příslušné orgány nebo se rozhodnout pro odhlučnění.
Vztah mezi sousedy upravuje občanský zákoník, ve kterém se dočtete o tom, že vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného souseda nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.
Řešení „po svém“
Než se obrátíte na polici nebo úřední orgány, zkuste to se sousedy domluvou. Vysvětlete jim svoji situaci a požádejte je o to, zda by se nemohli chovat tišeji. Svoji žádost můžete přednést i na schůzi SVJ, kde vás mohou podpořit i další sousedé, což vám může zlepšit vyjednávací situaci.
Hluční sousedé a policie
Pokud je soused hlučný v době od 22:00 hodin do 6:00 hodin ráno, můžete přivolat policii, protože se jedná o přestupek týkající se rušení nočního klidu.
Soused většinou příjezd policie zaznamená, takže je rázem ticho a tma. Proto je důležité, abyste si předem zajistili důkazy ve formě výpovědí dalších sousedů nebo nahrávky. Soused může dostat pokutu až 10 000 Kč, v případě opakovaného rušení i 15 000 Kč.
Obtěžující hluk z restaurace
Police může pomoci i v případě, kdy vás ruší hluk ze zahrádky restaurace. Pokud nepomůže policie, můžete požádat o měření hluku krajskou hygienickou stanici, případně si nechat hluk změřit na vlastní náklady u autorizované osoby.
Další možností, jak řešit hluk z restaurace, je zjistit, zda má majitel hospůdku úředně schválenou.
Informace vám poskytne příslušný stavební úřad. V případě, že prostory, které jsou využívány pro venkovní sezení, nejsou zkolaudovány, může stavební úřad majiteli uložit pokuty za užívání stavby v rozporu s povoleným účelem.
Pomoc můžete hledat také na stavebním úřadě, kam podáte stížnost za narušení pokojného stavu. Úřad může vydat nařízení, ve kterém majitele vyzve, ale obnovil předchozí stav, tedy stav, který zde panoval předtím, než si otevřel zahrádku.
V případě, že u úředních orgánů neuspějete, můžete se obrátit na soud s tzv. sousedskou žalobou. Musíte však počítat s tím, že soudní cesta je zdlouhavá a bude nepříjemná pro obě strany.
Odhlučněte svůj domov
Chcete mít doma nebo v konkrétní místnosti, například v ložnici, ticho? Rozhodněte se pro odhlučnění. Musíte však zjistit, odkud k vám hluk přichází a jakého typu je.
Hluk k vám může přicházet přes:
- zeď,
- strop,
- okno.
Typ hluku:
- Hluk šířený vzduchem – například štěkající pes, hlasitá mluva, zpěv.
- Kročejový hluk – jedná se o hluk způsobený chůzí, zpravidla dupání sousedů v patře nad vámi.
- Hluk způsobený nevhodnou rekonstrukcí – důvodem může být špatně umístěný přístroj, jako je čerpadlo, kotel nebo agregát.
Řešení pro hluk šířený vzduchem
V tomto případě je nejlepší pomocí izolace odhlučnit tu stranu pokoje, ze které zvuk přichází. Pokud k tomuto kroku nepřesvědčíte souseda, můžete izolovat i na vaší straně. Účinnost izolace je o to vyšší, pokud je mezi izolační vrstvou a stěnou vzduchová mezera o velikosti alespoň 1 cm.
Zvukově izolační konstrukce se skládá z několika druhů materiálů, což se promítne na její tloušťce. Nejvíce používána je tloušťka v rozmezí 4–10 cm. Proto zvažte, kolik místa z pokoje můžete ubrat.
Kročejová izolace
Kročejový hluk se zpravidla šíří od sousedů shora, proto by bylo nejlepší, kdyby si kročejovou izolaci pořídili přímo oni. Materiál, který se pro odhlučnění používá, má podobu pásů tlustých jen 3 mm, které se rozbalí a položí jako koberec. Dokážou kopírovat terén a můžete je oříznout podle potřeby. Pokud sousedy k tomuto kroku nepřesvědčíte, proveďte izolaci stropu u sebe doma. Pro tento účel se využívají stropní zvukově-izolační desky, jejichž účinnost se zvyšuje s centimetrovou vzduchovou mezerou.
Alternativní řešení
Pokud nechcete investovat do izolace, můžete se rozhodnout pro jiné způsoby snížení hluku. Mezi oblíbené patří:
- závěsy proti hluku z ulice,
- vestavěná skříň na stěně společné se sousedy,
- policový regál přes celou stěnu.
Co dělat, když se u vás projeví spánkové poruchy
Spánkové poruchy se dají dobře regulovat a je možné se z nich i zcela vyléčit. Než zajdete za odborníkem, zkuste dodržovat zásady spánkové hygieny.
- 4–6 hodin před spánkem nepijte energetické nápoje obsahující kofein.
- Večer nejezte těžká jídla a poslední jídlo si dejte 3−4 hodiny před ulehnutím.
- Před spaním jděte na krátkou procházku.
- Večer nekuřte a nepijte alkohol.
- Postel používejte jen pro intimní chvilky a spánek.
- V ložnici minimalizujte hluk a světlo, udržujte v ní vhodnou teplotu.
- Vstávejte a uléhejte každý den ve stejnou dobu.
- Před spánkem necvičte.
Kompletní „desatero“ rad pro spánkovou hygienu najdete zde: https://www.vyspise.cz/article/cz/spankova-hygiena#desatero-spankove-hygieny.