Chytré domy můžeme nazvat zázrakem 21. století. V roce 1990 bylo pro obyvatele domů a bytů nepředstavitelné mít celý dům pod kontrolou. Dnes díky technologickým pokrokům můžete mít používání energie zcela ve vlastních rukou. Energie se v chytré domácnosti používá mnohem účelněji, což snižuje náklady na domácnost, a navíc je tento způsob šetrný k životnímu prostředí.
Úspora energie nemá negativní vliv na váš komfort
Úsporné domy šetří energii velmi elegantním způsobem. Nesnaží se omezit spotřebu energie ani vás samotné k tomu nenutí.
Smarthome totiž dokáže sledovat váš životní styl a najít nejlepší řešení jak s energií pracovat. Kromě toho dokáže efektivně kombinovat využití všech dostupných zdrojů energie (tepelné čerpadlo, solární panely, plyn a podobně), jelikož umí rozeznat rozdíl mezi energií kupovanou a produkovanou vaším domem. Není divu, že toto energetické hospodářství dokáže rodinám ušetřit 30−40 % energie.
Kde se zrodila myšlenka úsporného bydlení?
Zrodem tohoto konceptu je Amerika, kde čím dál více domů používalo moderní systémy vytápění, klimatizace, zabezpečení, zavlažování a dalších technologií, ke kterým však bylo zapotřebí různých ovladačů. Díky technologickému vývoji se však mohly tyto systémy napojit na jeden ovladač, což práci s nimi výrazně zjednodušilo. V současnosti můžete celý dům ovládat například přes váš smartphone, přes který dáváte pokyny:
- roletám,
- LED osvětlení a obecně osvětlení,
- bezpečnostnímu systému,
- rekuperaci,
- topení a dalším.
Chytrou domácnost je možné vytvořit buď nákupem jednoúčelové sady, nebo pořízením centrální jednotky.
- Jednoúčelová sada – její předností je nízká pořizovací cena a snadná instalace. Příkladem může být bezpečnostní systém nebo chytrý termostat. Nevýhodou je však malá možnost dalšího rozšíření. Jednotlivé systémy mezi sebou totiž příliš nekomunikují.
- Centrální jednotka – známá také pod názvem hub, dokáže komplexně řídit veškeré činnosti za pomoci konkrétního protokolu. Její nespornou výhodou je možnost přidávání nových zařízení.
Jak chytrá domácnost šetří energii?
Samozřejmě, v první řadě musí mít váš dům dispozice k tomu, že vám uspoří energii sám o sobě. Vyberte vhodný izolační nátěr, který dokáže snadno tepelný potenciál všech vrstev dále zesílit a navíc vytvoří film odolný vůči intenzivnímu slunečnímu svitu. Na tento fakt upozorňují v článku: https://www.svet-bydleni.cz/27-dil-jak-na-usporne-bydleni.
Úsporné nakládání s energiemi probíhá v několika rovinách:
Kontrola tepla
Zhruba 80 % výdajů za spotřebu energie se týká vytápění. Chytrá domácnost dokáže teplotu sledovat mnohem účinněji, než tomu bylo u starých domů s klasickým termostatem v jedné místnosti. Inteligentní domácnosti pro měření používají více teplotních senzorů, a tak dokážou lépe vyhodnotit, jak s vytápěním pracovat.
Chytrým pomocníkem jsou magnetické okenní detektory, které systém upozorní na to, že se větrá, a proto je vhodné vypnout daný okruh vytápění. V případě, že okno zapomenete zavřít, upozorní vás systém na pokles teploty pod sledovanou úroveň.
Obývané místnosti jsou vytápěny více než ty prázdné
Systém kontroly teploty sleduje, které místnosti obýváte, a podle toho upravuje teplotu. Pokud jste mimo domov nebo v jiné místnosti, pokoje se zbytečně nevytápí. Nemusíte se však bát, že byste se vraceli do chladna, chytrá domácnost ví, jak vás udržovat v tepelné pohodě.
Pečlivé sledování spotřeby energie a nápady, jak s ní šetřit
Smarthome sleduje a dodržuje vaše životní návyky, k čemuž přibližuje i chod domácnosti. Dokáže zaznamenávat spotřebu energie každého spotřebiče nebo zařízení, která pro svůj chod využívají elektrickou energii a poradit vám, jak s nimi efektivněji pracovat.
Díky přehledům spotřeby energie můžete srovnávat hodnoty po dnech, měsících či rocích nebo za přesně zvolené období. Pomocí naměřených údajů dokáže systém odvodit spotřebu energií na další období, čímž můžete předejít nechtěným výdajům.
Provoz na výhodnější zdroj energie
Pokud má vaše domácnost více zdrojů tepla než jen plynové či elektrické topení, dokáže systém upřednostnit čerpání z momentálně výhodnějšího zdroje. Pro ovládání elektrických rolet může využít například solární energii z vašich solárních panelů nebo energii z tepelného čerpadla. Až v případě nedostatku energie z obnovitelných zdrojů začne využívat energii kupovanou.
Svícení za pomoci úsporných žárovek
Velké úspory energie dosáhnete také pořízením LED osvětlení, které můžete spárovat s vaší chytrou jednotkou a naplánovat si, kdy přesně se mají světla rozsvítit či zhasnout. U světel můžete pomocí smartphonu nebo jiného zdroje ovládání měnit intenzitu světla či barevnost nebo si nastavit buzení pomocí postupného rozsvícení.
Abyste měli energeticky úsporný dům, je bezesporu nutná dobrá izolace. Obecně řečeno domy postavené před 70. lety minulého století rozhodně dobrou izolaci nemají. Proto se časem přistupuje k výměně oken, zateplení fasády i střechy. V současné době musí mít každý nově postavený dům nebo dům po velké rekonstrukci certifikát energetického hospodaření, který je nedílnou součástí kolaudačního řízení. Od certifikátu jsou osvobozeny:
- historické budovy,
- památníky,
- dočasné budovy,
- průmyslové budovy,
- budovy, které se nevyužívají celoročně,
- budovy s rozlohou menší než 50 m2,
- náboženské budovy, ve kterých se odehrávají obřady.