Správně vybavit byt pro pronájem je důležitým krokem, kterým si majitel bytu může zajistit atraktivitu a poptávku po nemovitosti. Jak tento proces co nejlépe zvládnout? Inspirujte se profesionálními tipy a radami interiérových designérů ze studia Mooden.
Vybavit celý byt, nebo jen částečně?
Jedna z nejčastějších otázek, kterou majitelé bytů kladou, je, zda byt zařídit kompletně nebo raději jen částečně. Záleží na konkrétní situaci a cílové skupině nájemníků.
Pro studenty nebo mladé lidi, kteří hledají startovací bydlení, je kompletně zařízený byt ideální. Tito nájemníci obvykle hledají pohodlí a flexibilitu, takže chtějí byt, který je připraven k bydlení bez nutnosti investovat do nábytku.
Pokud jsou nájemníci rodiny nebo lidé, kteří již mají svůj nábytek, může být lepší nechat byt částečně nebo zcela nezařízený. Záleží především na velikosti a umístění bytu, a samozřejmě na preferencích majitele bytu, jaké nájemce by rád preferoval.
Základní vybavení každého bytu
Bez ohledu na to, zda bude byt zcela, nebo jen částečně vybavený, vždy by v něm měl mít potřebný základ, a to vybavenou koupelnu, samostatné WC, kuchyňskou linku, připojení k internetu. V kuchyni by neměla chybět varná deska, lednice a digestoř. Součástí koupelny je také pračka.
Důležité jsou úložné prostory. Ideální jsou vestavěné skříně, ty mohou být v obytné místnosti nebo v předsíni. Pokud má váš byt komoru, vybavte ji policovými regály. Pokud je koupelna malá, může být pračka integrovaná do kuchyňské linky.
Je rozdíl mezi zařizováním velkého a malého bytu?
Byty určené k pronájmu jsou většinou menší. Majitelé investičních bytů tedy obvykle řeší, jak zařídit malý byt s dispozičním řešením 1 + kk, 1 + 1, případně 2 + kk. Pokud se ale ptáte, jestli se od sebe liší vybavování velkého a malého bytu, tak věřte, že ano.
Jak zařídit garsonku nebo 1+1?
Malé byty si žádají chytrá řešení. Tady je několik tipů, jak malý byt pro pronájem vybavit:
- Podlaha – abyste prostor opticky zvětšili, měla by být podlaha stejná v celém bytě.
- Materiál nábytku – vyhněte se masivu, který prostor zbytečně zahltí. Dejte přednost nábytku z lamina v dekoru dřeva. Oblíbené jsou i kovové konstrukce nebo plast.
- Chytrý nábytek – mezi oblíbené vychytávky do malého bytu patří nábytek s menší hloubkou, pracovna schovaná ve skříni, skládací nábytek (například skládací stůl a židle), rozkládací pohovka pro každodenní spaní, která nahradí plnohodnotnou postel.
- Barvy – v malém bytě nemají místo syté a tmavé barvy, které ubírají světlo. Vybírejte spíše světlejší, maximálně pastelové odstíny.
- Úložné prostory – snažte se využít celou výšku bytu. Vsaďte na vestavěné skříně, které končí až u stropu.
Jak na vybavení většího bytu?
Při zařizování většího bytu máte volnější ruce. Můžete si dovolit jej vybavit jak sedačkou do obývacího pokoje, tak postelí do ložnice. Dostatek místa bude i pro dva stoly. Jeden bude jídelní, druhý pracovní.
Ve větších bytech si můžete dovolit o něco více experimentovat s barvami. Vždy ale pamatujte na nadčasovost a univerzálnost. Přece jen nebudete v bytě bydlet vy sami a trefit se do vkusu nájemníka je velký oříšek.
Je dobré řídit se moderními trendy v interiérovém designu?
V moderním interiérovém designu se v poslední době odráží trend minimalismu, udržitelnosti a flexibility, což je možné v bytě určeném k pronájmu s výhodou využít. Vybírat bychom měli kvalitní a trvanlivé materiály, které vydrží zátěž způsobenou častým střídáním nájemníků, Také je výhodné sázet na neutrální barvy, které jsou univerzální a byt si pak nájemník může snadno vyladit své oblíbené barvy pomocí textilií, dekorací a bytových doplňků.
Bílé zdi nebo barevné?
Co se týče barev stěn, volte nejlépe bílou nebo jinou světlou a neutrální barvu. Bílé zdi jsou ideální pro byty k pronájmu, protože poskytují čisté a světlé prostředí a také poskytují nájemníkovi možnost vlastní personalizace prostoru. Pokud chcete dodat trochu osobitosti, můžete použít jemné barevné akcenty, jako jsou dekorativní polštáře nebo závěsy.
Jaký prostor nechat zařídit nájemci?
Často je těžké rozhodnout, kolik prostoru by měl majitel bytu nechat nájemníkovi pro jeho vlastní přizpůsobení. Zatímco někteří nájemníci ocení možnost byt si částečně zařídit po svém, jiní raději převezmou byt, který je kompletně a pěkně zařízený. Velmi důležité je nechat určitý prostor pro personalizaci. Nájemníci si chtějí byt zpříjemnit a cítit se v něm jako doma.
Jakým nábytkem vybavit byt pro pronájem?
Při výběru nábytku do bytu určeného pro pronájem a při celkovém designování se nenechávejte strhnout svým vkusem. Pokud nepronajímáte byt v kamenném mlýně nebo v roubeném stavení, který vyloženě volá po stylovém zařízení, vsaďte na univerzálnost.
Obecně se do nájemních bytů hodí především nábytek z lamina, který kombinuje příjemnou cenu a přijatelnou životnost. Oblíbeným řešením je modulární nábytek, který snadno přesunete a v případě poškození můžete nahradit novým.
Na zařízení bytu má samozřejmě velký vliv rozpočet. Můžete vsadit na na míru vyrobený nábytek, který ale bude dražší. Nebo půjdete spíše méně náročnou finanční cestou a pořídíte nábytek sériově vyráběný. Pokud zainvestujete do nábytku vyrobeného na míru, můžete pak takový byt nabídnout za vyšší nájemné.
Má smysl investovat do dekorací? A pokud ano, do jakých?
Právě dekorace jsou něčím, co dělá z bytu domov. Každý má jiný vkus a jinou představu o tom, jak by měl jeho domov vypadat a působit. Proto je lepší nechat větší pole působnosti nájemníkovi.
Vy jako pronajímatel můžete do bytu vybrat typ osvětlení, barvu výmalby, barvu rolet či závěsů. Konkrétní obrazy a doplňky v podobě dekoračních polštářků, váziček nebo skulptur nechte raději na nájemci.
Čím se inspirovat při zařizování bytu?
Při zařizování bytu do podnájmu se můžeme inspirovat různými zdroji – magazíny o interiérovém designu, internetovými blogy, velmi dobrým zdrojem inspirace je Pinterest.
Ve světě interiérového designu neexistují pevná pravidla, ale správně vybraný a uspořádaný nábytek může byt proměnit v prostor, který je atraktivní pro potenciální nájemníky. Nezapomeňte, že byt do podnájmu je nejen investicí, ale také domovem pro někoho jiného. Cílem je vytvořit prostor, kde se nájemníci cítí jako doma, a ne jen místo, kam chodí pouze přespat. Text byl připraven ve spolupráci s interiérovým studiem Mooden a společností, která pomáhá pronajímat byty Greenway s.r.o. (web stalynajem.cz).